آخرین مطالب مقالات پزشکی


بهداشت دهان و بیماری قلبی
رابطه بهداشت دهان و دندان با بیماری های قلبی ادامه
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی بیماران مبتلا به پوکی استخوان
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی و پوکی استخوان ادامه
رفع ابهامات درباره لیزر دندانپزشکی
رفع ابهامات درباره لیزر دندانپزشکی ادامه
جایگاه لیزر در پزشکی و دندانپزشکی
جایگاه لیزر در پزشکی و دندانپزشکی ادامه
کاربرد لیزر در دندانپزشکی
کاربرد لیزر در دندانپزشکی نوین ادامه

نشانی کلینیک

خوزستان، اهواز ، کیانپارس
نبش 3 غربی پلاک 50 کلینیک لیزر دندانپزشکی دکتر مقدسی
تلفن:06133384391
        06133384392 - 06133384393

آدرس بر روی نقشه گوگل

رفع ابهامات درباره لیزر دندانپزشکی


لیزر در دندانپزشکی پدیده  جوانی است و تبلیغات در مورد لیزر نیز  گسترده نیست...

 


لیزر در دندانپزشکی پدیده  جوانی است و تبلیغات در مورد لیزر نیز  گسترده نیست و همین دلیلی است که مردم اطلاع کافی در مورد لیزر  و کاربرد آن در دندانپزشکی ندارند و همه این دلایل باعث می شود که سخنان و یا تبلیغات افراد نا آگاه توسط مردم مورد پذیرش واقع شود. در زیر به بررسی بیشتر این مطلب میپردازیم:

رفع ابهامات موجود در مورد لیزر دندانپزشکی

همانور که می دانید لیزرهای پیشرفته امروزی در بافت نرم و سخت هر دو عمل کرده و کاربرد دارند. آنچه اکثر بیماران ما از ما سوال میکنند این است که "آیا لیزر در زمینه ترمیم دندان هم کاربرد دارد؟" این مبحث بسیار مهمی است که تبلیغاتی نیز برای آن شده است اما پایه علمی ندارد البته شاید برداشتی که مردم عادی از این مبحث می کنند اشتباه باشد. درهر صورت برداشت اشتباه باشد یا متن تبلیغاتی اشتباه، برای اطلاع عزیزان عرض کنم که عبارت "ترمیم دندان با لیزر" چندان علمی نیست. دندانپزشک دندان را با لیزر مخصوص بافت سخت برش داده و پوسیدگی را با دقت بالایی بر می دارد و سپس برای پرکردن و ترمیم دندان از "کامپوزیت استفاده می کند که این ماده کامپوزیتی توسط نور آبی رنگی محکم می شود که این نور آبی رنگ که از هالوژن ساطع می شود به هیچ وجه لیزر نیست.

لیزر در جهت تشخیص، تبلیغات است یا صحت دارد؟

از جمله انقلاباتی که لیزر در زمینه دندانپزشکی ایجاد کرده استفاده آن در زمینه تشخیص پوسیدگی است. بدین صورت که لیزر با طول موج خاص به دندان تابیده می شود و سپس پرتوهای بازگشتی از دندان توسط دستگاه بررسی می شود که هر گونه پوسیدگی با شدت و ضعف با طول موج خاص نمایش داده می شود .

این روش بسیار دقیق تر از روشهای معمول رادیوگرافی است. ضمن اینکه خطرات اشعه های رادیوگرافی را نداشته و در زنان باردار و کودکان نیز قابل استفاده است.این تکنیک حساس و بدون عارضه بوده و از آنجا که نیاز به مهارت بالایی در استفاده از آن نیست روشی آسان برای کاربران محسوب می شود که از آن می توان در مدارس برای تشخیص پوسیدگی ها در مراحل اولیه برای دانش آموزان استفاده کرد. از آنجا که این شیوه از منابع لیزری و فوتونهای کم قدرت برخلاف اشعه‌هایی همچون اشعه ایکس بهره می برد که از ذرات بسیار پرقدرت تخریبی تشکیل شده است برای سلامتی انسان به هیچ عنوان مضر نبوده و نکته مهمتر اینکه برای انسان نیز سرطان زا نخواهد بود.