آخرین مطالب مقالات پزشکی


بهداشت دهان و بیماری قلبی
رابطه بهداشت دهان و دندان با بیماری های قلبی ادامه
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی بیماران مبتلا به پوکی استخوان
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی و پوکی استخوان ادامه
رفع ابهامات درباره لیزر دندانپزشکی
رفع ابهامات درباره لیزر دندانپزشکی ادامه
جایگاه لیزر در پزشکی و دندانپزشکی
جایگاه لیزر در پزشکی و دندانپزشکی ادامه
کاربرد لیزر در دندانپزشکی
کاربرد لیزر در دندانپزشکی نوین ادامه

نشانی کلینیک

خوزستان، اهواز ، کیانپارس
نبش 3 غربی پلاک 50 کلینیک لیزر دندانپزشکی دکتر مقدسی
تلفن:06133384391
        06133384392 - 06133384393

آدرس بر روی نقشه گوگل

جایگاه لیزر در پزشکی و دندانپزشکی


کاربرد لیزر بسیار متنوع است و در همه شاخه های پزشکی به طرق مختلف راه حلهای ساده اما مهمی ارائه کرده است.


جایگاه لیزر در پزشکی

کاربرد لیزر بسیار مختلف و متنوع است. از یک سی دی خوان ساده در کامپیوتر و یا اشعه ای که برای خواندن «بارکد» اجناس و نام محصولات در فروشگاه ها به کار می رود، گرفته تابررسی یک میکروب از نظر وزن و تعیین میزان وزن هسته سلول، از لیزر بهره گرفته می شود.

تئوری اولیه لیزر اولین بار توسط آلبرت انیشتین ارائه گردید. اما اولین لیزر را "تئودور مایمن" در سال 1960 ساخت. واز همان سال کاربرد آن در دندانپزشکی مورد پژوهش قرار گرفت. لیزر در ابتدا برای برش بافت نرم استفاده می شد و امروزه بیشترین کاربرد ان نیز در پزشکی در برش بافت نرم است که این کاربرد در سال 1980 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA پذیرفته شد اما برش بافت سخت توسط لیزر دور از دسترس به نظر می رسید.اما در نهایت  کاربرد لیزر به عنوان یک ابزار برش برای بافت های سخت در دهه ۹۰ میلادی با آمدن لیزرهای جدید مانند لیزرهای خانواده «اربیوم» رواج یافت. این نوع از لیزر در همان آغاز راه توانست تاییدیه FDA را به منظور جراحی بافت سخت دریافت کند.

جایگاه لیزر در دندانپزشکی

در حدود یک دهه بیشتر از عمر لیزر در دندانپزشکی نمی گذرد و ما با یک پدیده نوظهور روبرو هستیم که نه فقط بیشتر مردم بلکه اکثریت دندانپزشکان محترم نیز از وجود آن یا اطلاعی ندارند یا دانسته های آنها بسیار اندک است. فعالیت لیزر محدود به پاره ای از درمانها نیست بلکه ، لیزر به عنوان یک فناوری می تواند قابلیت های مختلفی داشته باشد از یک تشخیص ساده گرفته تا آثار شبه دارویی و همچنین عملکرد تخریبی آن.

امروزه لیزر، تکنولوژی فوق مدرنی است، در خدمت بشر.
کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، آمریکا، برزیل، آلمان، بلژیک، فرانسه و روسیه دارای مراکز تحقیقاتی معتبری در زمینه لیزر در دندانپزشکی هستند. انجمن ها و سازمان های بزرگی برای این فناوری در سطح جهان تشکیل شده اند، از جمله فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی WFLD یا آکادمی لیزر در دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا و آمریکای شمالی ALD، اروپا ESOLA و در ایران نیز انجمن لیزری پزشکی ایران IMLA که چند سالی است تاسیس شده و یک شاخه دندانپزشکی هم دارد. هر چند انجمن های پزشکی دیگر گروه های کوچکی در زمینه لیزر دارند، اما به صورت متمرکز تنها «ایملا» به فعالیت های علمی و تحقیقاتی در زمینه لیزر پزشکی می پردازد. دانشکده های معتبر کشور اعم از فنی مهندسی و دندانپزشکی هم کمابیش فعالیت های تحقیقاتی روی بحث لیزر دارند. اگر به مجموعه فوق، سازمان انرژی اتمی را نیز بیفزایم، مجموعه ارگان هایی که در زمینه لیزر به صورت کاربردی و تحقیقاتی به فعالیت مشغولند، کامل تر خواهد شد.

امروزه در کشور ما تعداد دستگاههای لیزر در زمینه دندانپزشکی بسیار کم است و تعداد دندانپزشکانی که در این زمینه فعالیت می کنند از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کند.البته امیدوارم در آینده با بستر سازی مناسبی که خواهد شد فضا برای آموزش دندانپزشکان عزیزی که علاقمند به فراگیری علم نوین دندانپزشکی هستند، فراهم شود.