آخرین مطالب مقالات پزشکی


بهداشت دهان و قدرت باروری و زایمان
ارتباط بهداشت دهان با قدرت باروری و زایمان ادامه
آلزایمر و بهداشت دهان
ارتباط آلزایمر یا زوال عقل با بهداشت دهان ادامه
دیابت و بهداشت دهان و دندان
رابطه بیماری لثه و دیابت ادامه
بهداشت دهان و بیماری قلبی
رابطه بهداشت دهان و دندان با بیماری های قلبی ادامه
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی بیماران مبتلا به پوکی استخوان
تاثیر لیزر در ایمپلنت های دندانی و پوکی استخوان ادامه

نشانی کلینیک

خوزستان، اهواز ، کیانپارس
نبش 3 غربی پلاک 50 کلینیک لیزر دندانپزشکی دکتر مقدسی
تلفن:06133384391
        06133384392 - 06133384393

آدرس بر روی نقشه گوگل

بهداشت دهان و قدرت باروری و زایمان


 

 


 

بهداشت دهان به دلیل اینکه دهان مجرای ورودی بدن است بسیار حائز اهمیت است اما آنچه تحقیقات نشان می دهند حاکی از تاثیر بیماری لثه بر روی باروری در زنان است.

محققان استرالیایی به تازه گی متوجه شده اند یک زن مبتلا به بیماری لثه تقریبا دو ماه دیرتر از زنانی که دارای دندان و لثه سالمی هستند باردار می شوند. به نظر می رسد که باکتری هایی که بیماری لثه را به وجود می آورند باعث ورم و التهاب در قسمتی از رحم می شوند که این باعث اختلال باروری در زنان می شود.

 

زایمان زودرس

بیماری لثه باعث می شود که باکتری ها وارد گردش خون بیمار شده و سطح ماده ای به نام پروستاگلاندین را تا حد زیادی بالا ببرند. در اواخر دوران حاملگی، به طور طبیعی سطح این ماده افزایش پیدا کرده و باعث زایمان می شود.

نتایج مطالعات نشان داد که خطر وقوع زایمانهای غیر طبیعی در مادران دارای بیماری های شدید لثه ای،7.5 برابر مادران سالم است. چندی پیش در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا تحقیقاتی روی 872 زن باردار انجام شد که 160 نفر آنها به بیماری لثه دچار بودند. در بین زنان بارداری که به بیماری لثه دچار نبودند، فقط 7% زایمان زودرس داشتند اما در عوض آمار تولد زودتر از موعد در بین زنانی که به بیماری لثه مبتلا بودند نزدیک به 23 درصد بود.

حال هشدار پزشکان علاوه بر زایمان های زودرس بر روی سقط جنین متمرکز شده است. زنانی که به بهداشت دهان و دندان خود توجهی ندارند احتمال سقط جنین در آنها افزایش می یابد. زنان باردار نیز باید در حین بارداری به دندانپزشک مراجعه کنند. متاسفانه درمان بیماری های لثه در حین بارداری ممکن است بیش از حد دیر شده باشد زیرا عفونت ممکن است از قبل در بدن زن منتشر شده باشد پس آگاهی از سلامت دهان و دندان قبل از بارداری ضروری می باشد.

 

امروزه با پیشرفت دستگاههای پزشکی و دندانپزشکی حتی احتمال پیشگیری از بیماری های دهان و دندان مخصوصا پوسیدگی وجود دارد. امروزه دستگاههای لیزر که در جهت تشخیص پوسیدگی استفاده می شوند و هیچ کدام از مضرات عکس رادیولوژی را ندارد، به کمک زنان باردار برای حفظ بهداشت دهان و دندان آنها آمده است. برای اطلاع بیشتر در این مورد به بخش های دیگر سایت( بخش تشخیص )  مراجعه فرمایید.