نشانی کلینیک

خوزستان، اهواز ، کیانپارس
نبش 3 غربی پلاک 50 کلینیک لیزر دندانپزشکی دکتر مقدسی
تلفن:06133384391
        06133384392 - 06133384393

آدرس بر روی نقشه گوگل

در زیر سوالات رایج در مورد لیزر برای ازدیاد اطلاع بیماران عزیز ارائه می گردد البته که هیچکدام جایگزین مشورت شما با دندانپزشک نخواهد شد. برای یافتن پاسخ سوالات بیشتر خود در زمینه لیزر و کارکردهای آن به قسمتهای دیگر سایت به آدرس dentolase.net مراجعه فرمایید.

 

دندانپزشکی لیزری چیست؟

دندانپزشکی لیزری استفاده از یک دستگاه لیزر با تکنولوژی بالا برای تولید یک پرتو مخصوص از نور متمرکز شده را ارائه می کند. اشعه در دهان شما متمرکز می شود و می تواند نواحی پوسیدگی دندان یا عفونت لثه را با دقت بسیار بالایی بردارد. پرتو لیزر نواحی مورد نظر را برمی دارد ومحیط را استریل می کند، بنابراین خونریزی، درد و احتمال عفونت بسیار اندک است.کاربرد لیزر در دندانپزشکی باعث افزایش دقت در درمان و کاهش زمان بهبودی می شود، با این حال امروزه تنها حدود 5 درصد از دندانپزشکان از لیزر استفاده می کنند.

.................................................................................................................................

لیزر در دندانپزشکی چگونه کار می کند؟

لیزرهای دندانپزشکی از خود نوری ساطع می کنند که پالس های انرژی گرمایی را آزادی کنند به سمت محل درمان طول موج های مختلف بسته به نوع بافتی که درمان روی آن صورت می گیرد استفاده می شوند. لیزرهای جراحی دقیق تر از درمان های قدیمی هستند و به دندانپزشک امکان می دهند که تا حد امکان بافت دندان را حفظ کند.

.................................................................................................................................

آیا می توان از لیزر در نسج نرم و سخت هر دو استفاده کرد؟

بلی. چندین نوع لیزر برای كار بر روی نسوج نرم لثه و سخت (دندان و استخوان فك) در دندانپزشكی اطفال و بزرگسالان وجود دارد.

.................................................................................................................................

آیا لیزر بی خطر است؟

بله، در صورتیکه لیزر توسط دندانپزشکان آموزش دیده و متبحر استفاده شود كاملاً بی خطر است. به همین منظور دندانپزشك باید آمادگی لازم را با گذراندن دوره های متعدد آموزشی لیزر در دندانپزشكی كسب نموده و اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را مطالعه نماید. در حین کار با لیزر برای حفظ ایمنی باید از عینك محافظ استفاده شود.

.................................................................................................................

آیا تجربه درد در دنداپزشکی با لیزر خواهیم داشت؟

 

خیر، در اكثر موارد، می توان با انتخاب صحیح انواع لیزرها همراه با كنترل دقیق آن از بروز درد در درمان های دندانپزشكی جلوگیری کرد . در بسیاری از درمان های دندانپزشكی، لیزر با كاهش تعداد باكتریها در حفره دهان و كنترل خونریزی با دخالت بر انعقاد، سبب كاهش درد می گردد. این امر سبب می شود كه ضرورت استفاده از تزریق بی حسی كاهش یابد. همچنین لیزر مرحله ترمیم را تسریع کرده و از التهاب بعد از عمل می كاهد.

....................................................................................

مزایای لیزر در دندانپزشکی از جهت بیماران چیست؟

 

- كاهش نیاز به داروی بی حسی

- كاهش درد و ناراحتی بعد از جراحی های لثه

- كاهش نیاز به بخیه در جراحی

- ترمیم سریع بافت

- كاهش التهاب بعد از جراحی

- تراش بسیار محتاطانه نسوج دندان همراه با عدم نیاز به بی حسی

- عدم نیاز به مته و سوزن

....................................................................................

چه تفاوت هایی بین انواع مختلف لیزر وجود دارد؟

لیزرها طول موج های خاصی ازنور را تولید می کنند. هر طول موج با مواد مختلف رفتار خاص خود را دارد. همانطور که یک ماشین سیاه رنگ بیشتر از یک ماشین سفید وقتی در آفتاب قرار دارند گرم می شود طول موج خاص لیزرها هم می توانند برای عملکرد ویژه روی بافتی که ما کار می کنیم بکار برده شوند. بعنوان مثال یک لیزر دیودی طول موجی ساطع می کند که برای بریدن بافت لثه با خونریزی کم (یا حتی بدون خونریزی) بسیار مناسب است. همچنین می تواند برای سفید کردن دندان بکار رود.از طرف دیگرwater laser ها طول موجی را ساطع می کند که کاملاً توسط آب جذب می شود. در نتیجه انرژی آب را بالا برده و آن را تبدیل به یک وسیله ی برنده ی ملایم می کند که می تواند برای بریدن دندان، استخوان یا لثه بکار رود. در نهایت لیزر آرگون یک نور سبز – آبی تولید می کند که می تواند برای بهبودی مواد پر کننده استفاده شود. و جراحی های بدون خونریزی انجام دهد. پوسیدگی یا شیار را در دندان تشخیص دهد و حتی وقتی با ژل مخصوص سفید کننده استفاده می شود برای سفید کردن دندان ها بکار رود.


دندانپزشکی لیزری چقدر جدید است؟

در ابتدا آلبرت انیشتین مفهوم لیزر را معرفی کرد. بعد از مدت کوتاهی از اختراع آن ها در سال 1960 این دستگاه ها بطور تجربی روی دندان و لثه مورد استفاده قرار گرفتند. به هرحال، لیزر در دندانپزشکی به صورت گسترده در ده سال اخیر استفاده شده است، و به طور افزاینده ای در مطب های دندانپزشکی محبوب گشته است.


استفاده از لیزر برای چه کسانی مناسب است؟

تقریباً تمام بیماران می توانند از لیزر استفاده کنند. لیزر به خصوص برای کودکان مناسب است. دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید استفاده از چه لیزری برای شما مناسب است.


چه اعمالی را لیزر انجام می دهد؟

انواع مختلف لیزر در دندانپزشکی کاربرد دارند و کاربرد آن ها هم مختلف است بطور کلی لیزرها می توانند: 1) پوسیدگی دندان ها را و پرشدگی های قدیمی با فلزات را بردارند 2) بی حس کردن دندان ها 3) بیماری ها و زخم های لثه را درمان کنند 4) می توانند برای پرکردگی شیارهای کوچک استفاده می شود 5) روت کانال را بدون عفونت انجام دهند 6) دندان ها را فرم داده و تاج ها را بلند کنند 7) ایمپلنت های دندانی را کار بگذارند 8) لیزر می تواند خط لثه را در دندان های قدامی درست نموده و یک لبخند زیبا را به بیمار هدیه کند.


لیزر نسبت به تکنیک های سنتی چه مزایایی دارد؟

 بجز مزایای اصلی استفاده از لیزر در دندانپزشکی – مدت زمان کمتر عمل – تعداد مراجعه ی کمتر بیحسی کمتر – راحتی بیشتر. بسته به نوع لیزری که استفاده می شود در موقع استفاده از لیزر صدای ضعیف تیک شنیده می شود.ممکن است جریان آب یا هوا را احساس کنیم در صورتی که در روشهای سنتی ما صدای دستگاه را می شنویم و آرامش کمتری داریم.


آیا لیزر روشی ایمن است؟

دندانپزشکی لیزری در سال 2000 توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مورد تایید قرار گرفته است با آموزش کافی و حفاظت چشمی مناسب، دندانپزشکی با لیزر بسیار ایمن است. در مقایسه با مته دندانپزشکی سنتی، لیزر حقیقتاً احتمال آسیب به گونه ها، لثه ها و زبان شما را کاهش می دهد. دقت آن هم چنین به دندانپزشکان اجازه درمان conservative را می دهد، چرا که کم ترین قسمت از دندان و بافت را تخریب می کند. حوادث و لرزش کم تر هم چنین درد کم تری را ایجاد می کند.


خطرات استفاده از لیزر در دندانپزشکی چیست؟

مانند بسیاری از لوازم جراحی استفاده ی ناصحیح از لیزر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگرچه لیزرها امروزه بسیاری تجهیزات ایمنی برای جلوگیری از خطرات احتمالی دارند. چند نکته ی کلیدی که تحت هر شرایطی باید رعایت شوند عبارت است از: عینک مخصوص حتماً باید هنگام استفاده ی لیزر استفاده شود. دندانپزشک حتماً قبل از کار با بیمار باید آموزش های لازم را دیده باشد. و لیزر باید دقیقاً برای کاری که مخصوص آن است استفاده شود. وقتی که صدمات احتمالی استفاده ناصحیح از مته یا اسکالپ در نظر بگیریم می بینیم که لیزرها ابزار بسیار ایمن تری برای اعمال دندانی هستند.


آیا لیزر می تواند به بافت های دهان آسیب برساند؟

خیر،لیزر با آب کار می کند و نمی تواند هیچ حفره یا پارگی مخربی را در هیچ بافتی ایجاد کند.


آیا لیزر می تواند به چشم ها آسیب برساند؟

 دندانپزشک یا متخصص بهداشت شما باید به شما پوشش مخصوص و ایمن چشم را در هنگام عمل بدهد. برای این کار عینک های مخصوصی طراحی شده است که چشمان را در حین درمان محافظت می کند.


مزایای این روش در تسکین درد چگونه است؟

یکی از بزرگترین مزایای لیزر درمانی این واقعیت است که این روش ناراحتی و درد بسیار کم تری از روش های معمول را ایجاد می کند. هم چنین توانایی لیزر در بستن پایانه های عصبی و عروق خونی بافت ها به ویژه در هنگام درمان، قابل ذکر است. برای لیزر بافت های سخت مواردی از اثرات کاهنده درد گزارش شده است، که استفاده از داروهای بی حسی را غیر ضروری می سازد. لیزر بافت های سخت بدون تماس استفاده می شود، پس حرارت و لرزش کم تری نسبت به روش های دستی سنتی ایجاد می شود.


چه احساسی به فردی که تحت درمان با لیزر قرار می گیرد دست می دهد؟

بیشتر بیماران هیچ چیزی در هنگام درمان با لیزر احساس نمی کنند. برخی از بیماران خبر از احساس ناچیزی می دهند. این احساس از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. دندانپزشک شما می تواند به شما اطمینان دهد که شما در هنگام درمان با لیزر راحت هستید.


چرا دندانپزشک از لیزر بجای سایر وسائل استفاده می کند؟

لیزر به دلیل دقت زیاد و آسایشی که برای بیمار فراهم می کند به طور گسترده استفاده می شود. لیزرها می توانند در یک زمان اعمال زیادی را برای ما انجام دهند. آن ها نه تنها می توانند بافت های موردنظررا بردارد بلکه می تواند در همان زمان رگ های خونی و پایانه های عصبی را ببندند. که در نتیجه ی آن خونریزی، دردها و التهاب بعد از عمل کاهش می یابد. بعلاوه در درمان های با لیزر بی حس کننده استفاد نمی شود یا اینکه بسیار کم استفاده می شود.


آیا در درمان با لیزر نیازی به بیحسی داریم؟

در اکثر موارد نیازی به استفاده ی از بیحسی نداریم. در بعضی موارد بیحسی لازم خواهد بود اما این بستگی به عملی دارد که ما انجام می دهیم، یا نوع لیزری که استفاده می کنیم و یا بیمار خاص که مراجعه می کند.


آیا لیزر روی همه ی دندان ها کار می کند؟

خیر، لیزر فقط می تواند ساختمان دندان و پر شدگی های همرنگ را بردارد و نمی تواند پر شدگی های آمالگام قدیمی، پرشدگی های طلارا بردارد. پرشدگی های آمالگام کوچک ممکن است توسط لیزر برداشته شوند.


چگونه لیزر ها برای درمان بیماری های لثه بکار می روند؟

دندانپزشک شما درمان با لیزر را به شما پیشنهاد می کنند. با مشارکت شما و محافظت صحیح این عمل می تواند مشکلات را کم کند. دندانپزشک به سراغ تک تک دندان هایی که گرفتار هستند رفته و پلاک ها و دانه های کلسیفیه شده که به دندان ها چسبیده اند را بر می دارد. می تواند زخم های لثه یا defect استخوانی را درمان کنند. و همچنین می تواند باکتری ها را در بیماریهای پریودنترال را بردارد. بعد از برداشتن پلاک ها و رسوبات لیزر برای برداشتن بافت های بیمار که اطراف دندان را فراگرفته اند استفاده می شود. همزمان لیزر باکتری هایی را که بیماری های لثه سبب می شوند از بین می برد.